Padesát muzikantů z Dechového orchestru Zábřeh ve dnech 7.-19. srpna absolvovalo výpravu na druhou stranu zeměkoule, a to hned na dva mezinárodní festivaly dechových hudeb v Číně – v Pekingu a Rizhau. Orchestr reprezentoval jako jediné těleso z ČR. Prestižní pozvání od organizátorů těleso získalo po úspěšném vystupování v Šanghaji v roce 2015.
Mezinárodní festivaly dechových hudeb v Pekingu a Rizhau
Po 24 hodinách cesty ze Zábřeha do Pekingu muzikanty čekalo ještě dalších 11 hodin vlakem do čínské provincie Rizhao, kde začínal první z festivalů. Počasí moc nepřálo. Pobřeží Číny zasáhl supertajfun Lekima, který oblast v okolí Rizhaa sice jen „lízl“ a nezpůsobil tak žádné zásadnější škody. To však nezměnilo nic na tom, že organizátoři museli změnit program festivalu a zahajovací ceremonie posunout o den dříve. „Místo vytouženého odpočinku jsme tak hned po obědě mazali na nácvik společných skladeb a už večer jsme s ostatními domácími a zahraničními tělesy zahajovali festival v tenisové hale v Rizhau,“ uvádí kapelník Lubomír Vepřek.
Následující dva dny museli kvůli tajfunu všichni zahraniční hosté zůstat zavření na hotelu. Poslední dny v Rizhau probíhaly ve znamení pochodových vystoupení pobřežní promenádou města podél Žlutého moře a koncertu v místní škole.
Na druhou polovinu festivalového turné se zábřežský orchestr přesouval nočním vlakem zpět do Pekingu, kde se konal Mezinárodní festival dechových hudeb v Pekingu. V rámci programu už si muzikanti užili nejen pochodování, ale i koncertních vystoupení a hlavně pořádných veder. I přes začínající podzim tu hned první den hudebníci propotili poslední zásoby oblečení.
V rámci obou festivalů zábřežští muzikanti zahráli v tenisových halách, ve škole, na pobřeží Žlutého moře a pobřežní promenádě v Rizhau, pod Velkou čínskou zdí, na EXPU Zahrad v Pekingu, v koncertní hale třetího největšího města Číny Tianjinu nebo třeba před Chrámem nebes v Pekingu. Zazněly hlavně české písně, zpívané zahraniční skladby roztančily nejednoho čínského fanouška.
Kromě koncertování muzikanti navštívili Velkou čínskou zeď, muzeum jadeitu, muzeum na výrobu perel, Zakázané město v Pekingu, Chrám nebes v Pekingu. Odvážlivci se vykoupali ve Žlutém moři.
Ze zákulisí zábřežského orchestru
„Nejvíc jsem si užil výpravu na Velkou čínskou zeď a bobování s naší bandou v modrých tričkách zpátky dolů,“ vzpomíná trumpeťák Pavel Zubík. „Mě se moc líbil galakoncert v divadle v Tianjinu. Super byl také zahajovací ceremoniál festivalu v Rizhau. O to víc, když jsme se potom zhruba o dvě hodiny později zcela náhodou v televizi proklikali na program, kde vysílali záznam z našeho vystoupení. Hotové celebrity!“ směje se zpěvačka Iva Svobodová, která čínské i zahraniční orchestry ohromila svým hlasem.
Po dobrodružné jízdě vlakem bylo největší výzvou zvyknout si na čínskou kuchyni. Vedle rýže a slizkých polévek se na talířích objevovaly takové lahůdky, jako jsou kuřecí pařátky nebo třeba kačení hlavy a krky. Ochutnali však jen ti nejodvážnější. „Rejži už jsem po třech dnech taky nemoh ani vidět,“ šklebí se trumpeťák Petr Sojka
„Ke střevním potížím se přiznalo 29 účastníků z padesáti, jinak jsme se všichni vrátili v pořádku. Cenu Pokárání zájezdu jsme udělili našemu tubistovi Standovi, jednomu z nejzkušenějších hráčů. Ten zapomněl svůj hudební nástroj už v Praze před odletem na chodníku u autobusu,“ uvádí kronikářka Kačka Kantorová, která hraje na hornu.
Padesát členů výpravy se festivalového turné mohlo zúčastnit díky podpoře Olomouckého kraje, Ministerstva kultury, města Zábřeh a štědrých podporovatelů Dechového orchestru Zábřeh. „Tímto všem z nich moc děkujeme a těšíme se na další akce, kde je budeme moci reprezentovat,“ uzavírá Pavel Smoroj, člen organizačního týmu orchestru.
Fotky sledujte na našem Facebooku a Instagramu.